Czy naprawdę warto posiadać butelkę filtrującą?

Butelki filtrujące. Pojawiają się już dość często w sklepach, supermarketach i na różnych reklamach. Są zachwalane jako opcja bardziej ekologiczna i tańsza względem kupowania kolejnych zgrzewek z butelkami wody. Jednak jak jest prawda?

Butelka filtrująca jak działa

Butelki filtrujące działają jak dzbanki filtrujące. Mamy specjalną butelkę, do której można wkładać wymienne filtry węglowe oraz wymienne nakrętki ze smoczkiem do picia. Wystarczy przy pierwszym użyciu wlać wodę do pełna włożyć filtr, wylać przez niego wodę i każda następna butelka to czysta, przefiltrowana woda do picia. Przez miesiąc, czyli do wymiany filtra.

Butelka filtrująca czy warto?

Oszczędność
Czy to się może opłacać? Jedna butelka z jednym filtrem zamiast kilku zgrzewek wody? Tak. Najczęściej jeden filtr węglowy jest w stanie oczyścić z zanieczyszczeń 150 litrów wody. W jednej zgrzewce wody mamy 9 litrów. Za najtańszą butelkę przystosowaną do korzystania przez miesiąc zapłacimy 30-40 złoty. Jedna zgrzewka wody 6 butelek po 1,5 litra to cena 10-15 złoty. Więc za 150 litrów w zgrzewkach zapłacimy ponad 200 złoty.
Oczywiście, przy butelkach musimy co miesiąc zmienić filtr, co jakiś czas nakrętkę, a także sama butelka po dłuższym czasie może się zniszczyć. Jednak ceny takiej butelki nie przekroczą 200 złoty na miesiąc.

Ekologiczność
Plastik obecnie jest jednym z najczęściej spotykanych śmieci na wysypiskach. Plastikowe butelki to widok codzienny w każdym koszu. Najgorsze jest jednak to, że są to w większości butelki jednorazowe, a jedynie nakrętki są z lepszej jakości tworzywa.
Kupowanie jednorazowych butelek wody to tworzenie popytu na coraz większą ilość plastiku, który zaśmieca środowisko.
Jedna butelka filtrująca potrafi zastąpić wiele zgrzewek wody, a wytworzenie odpowiedniej ilości filtrów i nakrętek do nich nie jest tak szkodliwe. Kupując butelkę filtrującą i korzystając z niej zmniejszamy widocznie ilość plastiku na świecie.

Idealna do podróży
Butelka filtrująca jest lekka i pojemna – najczęściej spotyka się 0,5 litra ale są również 0,7 litra. Na pewno lżejsza i łatwiejsza do spakowania niż 1,5 litra wody.
Trzeba również zauważyć, że kiedy skończy się woda w butelce filtrującej wystarczy dostęp do bieżącej wody, by znów ją napełnić. Jednorazowa butelka po wypiciu jest już pusta i trafia po prostu do kosza.

 

Author: badgermining.com.pl