Muzeum Rijksmuseum – 400 lat malarstwa holenderskiego

Jeśli jest się w Amsterdamie i ma chwilę wolnego czasu warto odwiedzić jedno ze wspaniałych muzeów tego miasta. Mianowicie muzeum Rijksmuseum, czyli Muzeum Państwowe w Amsterdamie.

O muzeum

Muzeum w Amsterdamie takie jak Rijksmuseum to jedna z głównych atrakcji miasta. Znajdują się w nim bowiem cenne dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, sztuka użytkowa, a nawet eksponaty z dziedziny rękodzieła. Jednak najbardziej zapiera dech właśnie kolekcja malarska.
Jest to bowiem ponad 5 000 obrazów malarstwa holenderskiego i światowego z okresu od renesansu do XIX wieku. Dzięki temu możemy w nim zobaczyć obrazy tak znamienitych artystów jak Jacob van Ruisdael, Johannes Vermerr, czy mistrz malarstwa holenderskiego – Rembrandt.

Historia muzeum

Państwowe Muzeum w Amsterdamie powstało pod inną nazwą jako Nationale Kunst-Gallerij w 1800, i na dodatek w Hadze. Do Amsterdamu zostało ono przeniesione osiem lat później, decyzją króla Ludwika Napoleona. To jednak nie była ostatnia przeprowadzka zbiorów.
W 1885 roku muzeum przeniesiono do nowego budynku, w którym mieści się do dziś. Jest to główny budynek na Museumplein, zaprojektowany przez Pierre’a Cuypersa. Łączy on elementy architektury gotyckiej i renesansowej, dzięki czemu od razu rzuca się w oczy zwiedzającym.

Zbiory

Wśród prawdziwych pereł w zbiorze muzealnym znajdują się głównie obrazy Rembrandta. W zbiorach muzealnych znajduje się bowiem „Wymarsz strzelców” z 1642, „Syndycy cechu sukienników” z 1662, „Żydowska narzeczona” z 1665, „Zaparcie się św. Piotra” z 1660 oraz jeden z jego autoportretów.
Także wśród zbiorów znajdziemy „Mleczarkę” Jana Vermerra z 1660, „Bitwę pod Waterloo” pędzla Jana Willema Pienemana lub krajobrazy Henrika Voogd.

Museumplein

Muzeum Rijksmuseum położone jest położone na największym w mieście placu tak zwanym Museumplein. Stanowi on największe skupisko atrakcji miasta, w tym oczywiście muzeów. Położony jest na południe od Leidseplein.
Oprócz tego, że stanowi on największe skupisko muzeów, jest on atrakcją samą sobie. Niemalże idealnym miejscem na przechadzce po zobaczeniu 400-letniej historii malarstwa holenderskiego.

 

Author: badgermining.com.pl