Dlaczego warto stosować granulowaną lucernę?

Lucerna granulowana może służyć, jako pasza dla zwierząt hodowlanych takich jak króliki, konie, kury, cielęta. Lucerna granulowana nie tylko  korzystnie wpłynie na  inwentarz, ale też będzie pomocna w dbaniu o porządek wokół żłobu i koryta. Lucerna, jako pasza i przysmak zwierząt dba o ich zdrowie, wytrzymałość, odpowiedni wzrost czy pełne mleka wymiona u krów, kóz, macior, owiec oraz karmiących klaczy.

Czym jest lucerna?

Lucerna  należy do roślin pastewnych i pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie jest znana z uwagi na swoje właściwości lecznicze oraz zwiększające witalność. Natomiast w przypadku zwierząt opóźnia procesy starzenia się u wszystkich zwierząt hodowlanych.

Jak dawkować lucernę granulowaną zwierzętom?

W przypadku młodych zwierząt trzeba zachować ostrożność i rozpocząć karmienie od małej ilości granulek oraz obserwować samopoczucie zwierzęcia po zjedzeniu granulek. Po pomyślnym przyjęciu granulek lucerny można zwiększyć porcję ilościowo, ale indywidualnie dla każdego zwierzęcia. Można poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Lucerna granulowana jest zwykle podawana, jako dodatek do paszy treściwej, gdyż jest traktowana jak suplement diety wspomagający rozwój zwierzęcia oraz wzmacniający jego odporność. Dodatkowo lucerna łagodzi objawy niestrawności, zniweluje wzdęcia, a nawet leczy z wrzodów żołądka(szczególnie u koni startujących na wyścigach).

Konkretne dawki lucerny są podawane przez producentów na opakowaniach produktu, lecz zwykle mieszczą się w przedziale od 300 gramów do 500 gramów na 100 kilogramów masy ciała danego zwierzęcia hodowlanego.

Dlaczego lucerna jest korzystna w żywieniu zwierząt hodowlanych?

Lucerna dostarcza wiele niezbędnych składników do zdrowego trybu życia zwierzęcia i niezbędnych składników odżywczych oraz energii na cały dzień. Roślina ta charakteryzuje się wysoką zawartością białka dobrej jakości, wysokim poziomem wapnia oraz zawiera bardzo dużą ilość włókien i minerałów oraz witamin. Dodatkowo lucerna wykazuje korzystne oddziaływanie na zwierzęta hodowlane takie jak:

  • regulacja procesu trawiennego;
  • wspiera proces rozwoju u bardzo młodego organizmu;
  • wzmocnienie procesu immunologicznego zwierząt;
  • wzmacnia skórę i sierść;
  • opóźnia proces starzenia.

Lucerna w postaci granulek wykazuje również działanie przeciwnowotworowe. Wskazane jest podawanie granulowanej lucerny zwierzętom hodowlanym także z uwagi na szybkie wchłanianie białka z produktu. Jest to produkt dla każdego gospodarza przede wszystkim ze względu na wartości odżywcze, jakie reprezentuje. Lucerna w granulacie jest uniwersalnym dodatkiem do zwierzęcej paszy, gdyż dzięki swoim właściwościom zapewnia wszystkie potrzebne składniki w hodowli koni, bydła, drobiu czy trzody chlewnej. Podawanie lucerny w postaci granulatu zwierzętom hodowlanym pozwala zwiększyć wydajność inwentarza żywego. Taka lucerna sprawdza się nie tylko zimą, ale także w paszach całorocznych. Za jej wyborem przemawiają jej zalety i korzyści w żywieniu zwierząt hodowlanych, dostępność oraz przyjazna hodowcom cena.

 

 

 

 

Author: badgermining.com.pl