Autyzm – choroba XXI wieku?

Żyjemy w świecie, w którym coraz częściej słyszy się masowo o wszelakich chorobach. Z jednej strony poprzez szeroki dostęp do mediów i informacji jesteśmy bardziej świadomi, z drugiej jednak niejednokrotnie internet przychodzi nam z pomocą jeszcze przed postawieniem diagnozy przez lekarza.

Czym jest Autyzm?

Posiada on bardzo szerokie spektrum, choć nie jest zaliczany do typowych chorób, jest nazywany zaburzeniem. Większość z nas zna kogoś kto choruje na autyzm, może nie osobiście, jednak to słowo przeraża. Staramy się od razu współczuć rodzicom i rodzinie osoby, a zwłaszcza dziecka u którego zdiagnozowano tę przypadłość.

Czy jednak słusznie? Czy ktokolwiek zadał sobie trud, aby zainteresować się czym tak naprawdę jest Autyzm? Okazuje się bowiem, że pomimo szerokiego dostępu i wielu źródeł wiedzy, osoby autystyczne traktowane są jako “inne”, jako wykluczone nieco ze społeczeństwa, osoby, które lepiej omijać i nie wiadomo jak się w stosunku do nich zachować. Większość rodziców dzieci ze spektrum autyzmu odczuwa na codzień niesamowite piętno ze strony otoczenia.

Zwykła wizyta w sklepie potrafi przysporzyć wielu problemów, a wzrok wszystkich dookoła sprawia, że chcą się zapaść pod ziemię. Świadomość społeczeństwa jest wciąż mocno ograniczona. Trzeba powiedzieć przede wszystkim o tym, że jest to niezwykła przypadłość, trudna do zrozumienia i zaakceptowania przez najbliższych.

Wielu powie “za moich czasów nie było czegoś takiego”, inny natomiast będzie starał się ze wszystkich sił “wesprzeć” dobrą radą i współczuciem, a to nie o to chodzi. Każdy zdrowy człowiek powinien zrozumieć, że są “inne” dzieci i “inni” ludzie. Coraz bardziej obserwujemy, że stajemy się jednolicie, tacy sami. Nie chcemy być przysłowiowo wrzucani do jednego worka, a jednak na każdym etapie życia nagminnie porównujemy siebie, swoje dzieci, swój życiowy status czy nawet samochód do innych. Sami zapędzamy się w róg i sprawiamy, że wszystko ma jakieś ramy, a każdy kto poza nie wybiega jest inny – w złym tego słowa znaczeniu.

Choć nieznana na ten moment jest przyczyna Autyzmu, a same jego ramy nie są dość jasno określone, na przełomie ostatnich lat można dostrzec prawdziwe obrodzenie w stawiane diagnozy. Stąd nasuwa się pytanie czy Autyzm to choroba XXI wieku? Choć podejrzewa się podłoże genetyczne, wg. najnowszych badań 1 na 120 dzieci ma zaburzenia za spektrum autyzmu. To ogromna liczba, która wciąż rośnie.

Typowe objawy autyzmu u dzieci

 • opóźniony rozwój mowy
 • zainteresowanie kręcącymi się przedmiotami
 • ustawianie przedmiotów w rządek
 • machanie/trzepotanie rękami
 • wodzenie palcami przed oczyma
 • ataki złości
 • autoagresja
 • brak zainteresowania rówieśnikami
 • brak lub ograniczony kontakt wzrokowy
 • zatykanie uszu przy słyszeniu głośnych dźwięków
 • wybiórczość pokarmowa

Zaznaczyć należy, iż nie wszystkie objawy muszą występować, a jeśli jakieś występują nie muszą oznaczać autyzmu.

W przypadku stwierdzenia u dziecka podobnych objawów, w pierwszej kolejności należy wybrać się do logopedy lub poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, w następnej kolejności należy udać się do psychologa i psychiatry. Warto jednak zasięgnąć również drugiej opinii i nie stawiać diagnozy za pierwszym razem.

Choć rozpoznanie Autyzmu we wczesnym wieku jest najważniejsze, ponieważ można szybko podjąć pracę i nadrabiać zaległości, o tyle druga opinia jest kluczowa. Pamiętajmy o tym, że lekarz to też człowiek.

Reasumując, zawsze należy obserwować swoje dziecko i jeśli tylko coś nas niepokoi reagować od razu. Może “wysyp” diagnozy Autyzmu, jest jak niegdyś ” wysyp” ADHD, które w obecnych czasach nie jest już niczym nadzwyczajnym. Choć na tę przypadłość nie ma lekarstwa, istnieją terapie i zajęcia, które dobrze prowadzone i utrwalane w domu, dają dużą szanse na przyszłe samodzielne życie.

Author: badgermining.com.pl