Symbole prania – co oznaczają?

Ustawienie pralki wydaje się banalną sprawą. Wystarczy przecież umieścić brudną odzież w bębnie pralki, dodać detergenty, ustawić program pokrętłem i wcisnąć “Start” rozpoczynając pracę pralki. Ale czy na pewno jest to takie proste? Okazuje się, że najtrudniejszą częścią prania domowego jest dopasowanie programu i środków do typu materiału. Jeśli tego nie dopilnujemy istnieje ryzyko, że po wykonanym praniu z bębna pralki wyjmiemy odzież skurczoną o kilka rozmiarów lub niestetycznie rozciągniętą.

By uniknąć tego typu sytuacji można albo bardzo dokładnie przyglądać się metkom i dostosowywać do nich programy, albo powierzyć bardziej wymagające ubrania profesjonalnej obsłudze pralni chemicznej. To pomoże utrzymać odzież w jej pierwotnym kolorze, kształcie i rozmiarze na długo.

Na metce odzieżowej znaleźć można nie tylko skład danego materiału, ale także szereg podpowiedzi odnośnie prawidłowej pielęgnacji ubrania. Często informacje te są zaszyfrowane w postaci różnorodnych symboli. Symbole na metce określają między innymi to, czy materiał nadaje się do prania w pralce i w jakiej temperaturze. Dodatkowo można też znaleźć informacje na temat suszenia i prasowania, dzięki którym ubranie będzie traktowane odpowiednio.

Korzystając z usługi pralni EBS – pranie na telefon, nie musisz znać się na symbolach z metki, ale jeśli pierzesz w domu, koniecznie poznaj ich znaczenie. Dzięki tej znajomości ustawienie prania zajmie znacznie mniej czasu, a do tego pozostanie pewność wyjęcia z pralki czystych, pachnących ubrań.

Na każdej metce znajduje się zawsze pięć podstawowych symboli, z których miska z wodą oznacza pranie, kwadrat to suszenie, koło jest symbolem prania chemicznego, trójkąt wybielania, a żelazko oznacza prasowanie. Przy symbolu prania dodane są także kropeczki, które określają temperaturę, w jakiej ubranie może zostać wyprane (na przykład jedna kropka to 30˚C, dwie – 40˚C, a cztery – 90˚C). Poniżej kropek mogą znaleźć się poziome kreski, które oznaczają stopień ostrożności podczas prania (jedna kreska równa się ostrożność, za to dwie to już szczególna ostrożność).

Author: badgermining.com.pl