Jakie zabawy z rocznym dzieckiem?

Każdy młody rodzic zadaje sobie to pytanie – w co się bawić z rocznym dzieckiem? Jakby nie patrzeć jest to ważne, gdyż zabawa jest ważnym elementem rozwoju malucha, ale też nie wszystkie zabawy jeszcze będą przypaść mu do gustu i jego możliwości.

W co się bawić z rocznym dzieckiem?

Zabawy z rocznym dzieckiem są bardzo ważne. Po pierwsze by zaspokajać jego potrzebę poznawania świata – nauka przez zabawę. Po drugie żeby stymulować jego poprawny rozwój. Po trzecie zaś by wzmocnić waszą więź.

Jednak nie każda zabawa będzie odpowiadać rocznemu dziecku. Trzeba je dopasować do możliwości fizycznych i psychicznych dziecka. Nie każde roczne dziecko będzie potrafiło już dobrze chodzić, nie wspominając o mówieniu. Mimo tego konkretne zabawy mogą odnieść na tym polu bardzo dobry efekt.

Taniec, zabawa z muzyką

Małe dzieci uwielbiają rytmiczne piosenki o łagodnych brzmieniach. Bardzo łatwo to zaobserwować, gdy puści się jakąś muzykę. Dziecko najprawdopodobniej zacznie wtedy pląsać do muzyki. I choć może nie będą to skoordynowane i płynne ruchy są one bardzo ważne.
Taki taniec sprawia, że dziecko uczy się lepiej koordynować ruchy i tak naprawdę jak działa jego ciało. Wszelkie przysiady, obroty czy kroczki, które wtedy robi przekładają się na późniejszą koordynację ruchów.

Sortowanie i układanie piramidek

Każdy rodzic widział w sklepach z zabawkami charakterystyczne pudełka z otworami i pasującymi do niego elementami. Chodzi nich po prostu o włożenie odpowiedniego elementu do pasującego otworu. Jest to świetna zabawka dla dzieci w wieku około roku.
Ich możliwości pozwalają wtedy na rozróżnianie kształtów. Mając taką zabawkę możemy z nimi właśnie to poćwiczyć, prosząc by włożyły w odpowiednie miejsce trójkąt, koło, czy kwadrat.

Podobnie jest z piramidami na słupku. Zabawki ze słupkiem i kolorowymi obręczami, które mają stworzyć piramidę to świetny sposób na zabawę z rocznym dzieckiem. Dzięki temu dziecko rozwija swoje kreatywne myślenie – bo przecież obręcze można ułożyć na różny sposób – a także możliwości poznawcze.

Ponadto taka zabawa może być dla nich po prostu ciekawa i przyjemna, a to jest najważniejsze.

 

Author: badgermining.com.pl