Żyjemy w świecie, w którym coraz częściej słyszy się masowo o wszelakich chorobach. Z jednej strony poprzez szeroki dostęp do mediów i informacji jesteśmy bardziej świadomi, z drugiej jednak niejednokrotnie internet przychodzi nam z pomocą jeszcze przed postawieniem diagnozy przez lekarza.
Czym jest Autyzm?
Posiada on bardzo szerokie spektrum, choć nie jest zaliczany do typowych chorób, jest nazywany zaburzeniem. Większość z nas zna kogoś kto choruje na autyzm, może nie osobiście, jednak to słowo przeraża. Staramy się od razu współczuć rodzicom i rodzinie osoby, a zwłaszcza dziecka u którego zdiagnozowano tę przypadłość.
Czy jednak słusznie? Czy ktokolwiek zadał sobie trud, aby zainteresować się czym tak naprawdę jest Autyzm? Okazuje się bowiem, że pomimo szerokiego dostępu i wielu źródeł wiedzy, osoby autystyczne traktowane są jako „inne”, jako wykluczone nieco ze społeczeństwa, osoby, które lepiej omijać i nie wiadomo jak się w stosunku do nich zachować. Większość rodziców dzieci ze spektrum autyzmu odczuwa na codzień niesamowite piętno ze strony otoczenia.
Zwykła wizyta w sklepie potrafi przysporzyć wielu problemów, a wzrok wszystkich dookoła sprawia, że chcą się zapaść pod ziemię. Świadomość społeczeństwa jest wciąż mocno ograniczona. Trzeba powiedzieć przede wszystkim o tym, że jest to niezwykła przypadłość, trudna do zrozumienia i zaakceptowania przez najbliższych.
Wielu powie „za moich czasów nie było czegoś takiego”, inny natomiast będzie starał się ze wszystkich sił „wesprzeć” dobrą radą i współczuciem, a to nie o to chodzi. Każdy zdrowy człowiek powinien zrozumieć, że są „inne” dzieci i „inni” ludzie. Coraz bardziej obserwujemy, że stajemy się jednolicie, tacy sami. Nie chcemy być przysłowiowo wrzucani do jednego worka, a jednak na każdym etapie życia nagminnie porównujemy siebie, swoje dzieci, swój życiowy status czy nawet samochód do innych. Sami zapędzamy się w róg i sprawiamy, że wszystko ma jakieś ramy, a każdy kto poza nie wybiega jest inny – w złym tego słowa znaczeniu.
Choć nieznana na ten moment jest przyczyna Autyzmu, a same jego ramy nie są dość jasno określone, na przełomie ostatnich lat można dostrzec prawdziwe obrodzenie w stawiane diagnozy. Stąd nasuwa się pytanie czy Autyzm to choroba XXI wieku? Choć podejrzewa się podłoże genetyczne, wg. najnowszych badań 1 na 120 dzieci ma zaburzenia za spektrum autyzmu. To ogromna liczba, która wciąż rośnie.
Typowe objawy autyzmu u dzieci
- opóźniony rozwój mowy
- zainteresowanie kręcącymi się przedmiotami
- ustawianie przedmiotów w rządek
- machanie/trzepotanie rękami
- wodzenie palcami przed oczyma
- ataki złości
- autoagresja
- brak zainteresowania rówieśnikami
- brak lub ograniczony kontakt wzrokowy
- zatykanie uszu przy słyszeniu głośnych dźwięków
- wybiórczość pokarmowa
Zaznaczyć należy, iż nie wszystkie objawy muszą występować, a jeśli jakieś występują nie muszą oznaczać autyzmu.
W przypadku stwierdzenia u dziecka podobnych objawów, w pierwszej kolejności należy wybrać się do logopedy lub poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, w następnej kolejności należy udać się do psychologa i psychiatry. Warto jednak zasięgnąć również drugiej opinii i nie stawiać diagnozy za pierwszym razem.
Choć rozpoznanie Autyzmu we wczesnym wieku jest najważniejsze, ponieważ można szybko podjąć pracę i nadrabiać zaległości, o tyle druga opinia jest kluczowa. Pamiętajmy o tym, że lekarz to też człowiek.
Reasumując, zawsze należy obserwować swoje dziecko i jeśli tylko coś nas niepokoi reagować od razu. Może „wysyp” diagnozy Autyzmu, jest jak niegdyś ” wysyp” ADHD, które w obecnych czasach nie jest już niczym nadzwyczajnym. Choć na tę przypadłość nie ma lekarstwa, istnieją terapie i zajęcia, które dobrze prowadzone i utrwalane w domu, dają dużą szanse na przyszłe samodzielne życie.
Najnowsze komentarze